علم واچینی شاه شهیدان رودبار

برگزاری مراسم مذهبی، سنتی با قدمت 150 ساله علم واچینی در بقعه متبرکه امامزادگان هادی و محمد (ع) معروف به شاه شهیدان در رودبار 10 روز طول می‌کشد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از رودبار، گیلان دارای بالغ بر 900 بقعه متبرکه بوده که شامل قبور امامزادگان، سادات جلیل‌القدر و معاصر و علما، عرفا و اصحاب صلاح و فلاح از جمله آن است.

هر یک از این عرفا در زمان حیات خود در برهه‌هایی از تاریخ در عرصه‌های مختلف مذهبی، سیاسی و اجتماعی سرزمین گیلان نقش داشتند و مردم این سازمان به دلیل عشق و علاقه به خاندان رسالت و پاسداشت حرمت تلاش و مجاهدت‌های آن‌ها در راه اصلاح امور مسلمین و خدمات مذهبی و اجتماعی این قهرمانان بنایی بر گور آن‌ها ساختند.

*برگزاری مراسم 150 ساله علم‌ واچینی در شاه شهیدان رودبار

این اماکن مقدس امروزه به عنوان بقاع متبرکه زیارتگاه مردم شده است و کاربردهای مختلف اجتماعی، مذهبی، سیاسی و اقتصادی دارند.

امامزادگان محمد و هادی شاه شهیدان عمارلوی رودبار در روستای شاه شهیدان واقع شده و تمام آثار قدیمی بقعه در بازسازی از بین رفته است.

طبق اعتقاد اهالی منطقه این دو امامزاده از فرزندان امام زین‌العابدین (ع) هستند که گنبد فلزی مقبره بر فراز بقعه نصب شده و نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

این بقعه هنگامی که 35 روز از تابستان می‌گذرد بسته می‌شود و به مدت 10 شب مانند ایام ماه محرم مراسم روضه‌خوانی و مداحی و سینه‌زنی در بقعه برگزار می‌شود.

در همین روز با حضور عده‌ای از زائران مراسم علم‌ واچینی برگزار می‌شود که دوستداران زیادی دارد و برگزاری آن به شهرت بقعه امامزادگان مذکور افزوده است.

در این مراسم مذهبی که به مدت 10 روز طول می‌کشد مردم با حضور باشکوه و پرشور به ویژه در روز پایانی آن به نوحه‌خوانی و سینه‌زنی سنتی در رسای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و آن دو شهید سادات علوی می‌پردازند.

در این مراسم که قدمت آن بیش از 150 سال تخمین زده شده است، حضور مردم و زائران در روز پایانی به 25 هزار نفر نیز می‌رسد که تا کیلومترها خودروهای پارک شده از سراسر گیلان و حتی مهمانان استان‌های دیگر در بیرون از روستای شاه شهیدان دیده می‌شود.
 منبع: خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 99 بازدید