وسایل و تجهیزات کوه نوردی

کوله
در برنامههای یکروزه یا کمتر لازم نیست حتما یک کولهپشتی با کلی وسیله با خود حمل کنید. از یک کیف کمری کوچک نیز میشود استفاده کرد. در برنامههای چند روزه به دلیل اینکه امکان دارد دسترسی به منابع غذایی غیر ممکن باشد، باید یک کوله با خودتان ببرید. کوله کوهپیمایی از جنس پارچههای ضدآب و مقاوم ساخته میشود. وزن کوله باید به گونهای باشد که به کمر فشار نیاورد و خسته کننده نباشد. اگر بخواهید یک برنامه چند روزه بروید و تمام وسایل کوهپیمایی را با خود ببرید و از آمادگی جسمانی خوبی هم بهرهمند باشید باید کولهپشتیتان حجم بالایی داشته باشد. برای خرید آن به نکات زیر توجه کنید:
1. پارچه کوله باید کاملا محکم، ضخیم و از جنس برزنت و دارای یک لایه نایلونی باشد.
2. رنگ آن برخلاف کولههای نظامی و شکاری که مناسب استتار است، باید از دور به خوبی دیده شود؛ رنگهایی مانند زرد، نارنجی و قرمز.
3. از محکمی دوخت آن مطمئن شوید.
4. بین بدن شما و کوله فاصله باشد (برای اینکه هوا جریان پیدا کند و مانع عرق کردن شود
5. به قیمت فکر نکنید و بیشتر به کیفیت، دوام، راحتی و وزن کم آن بها دهید.

 

 

 

 

پوشاک کوهنورد :
کاپشن، شلوار، کلاه
در حالت کلی، جنس کاپشن و شلوار باید حتما از پارچه بادگیر با درصد بین 60تا70 درصد باشد تا بدن بتواند تنفس کند و ذرات عرق را دفع کند. اما اگر اهل کوهنوردی حرفهای هستید یا دستکم میخواهید به جرگهحرفهایها بپیوندید، بهتر است از لوازم زیر استفاده کنید:
1 – استرچ 2-پلار یا پر 3- گورتکس
استرچ: از نوع نایلون است که برای حفظ عضلات، پوشش اولیه بدن را تکمیل میکند.
پلار: پلار الیافی مصنوعی مانند پر و پشم است که کار گرم کردن بدن را انجام میدهد ولی سبکتر از پر است، دیرتر خیس و زودتر هم خشک میشود. یک نوع پلار هم در بازار موجود است که «وینک» نام دارد و ضدآب است.

پر: در این نوع پوشاک از پر به عنوان عایق گرمایی استفاده شده است.از معایب پوشاک پر، سریع خیس شدن آن است.

گورتکس: این آخرین پوشش است که باعث میشود تا رطوبت و آب به بدن نفوذ نکند. جنسش هم از الیاف کربنی است. در این نوع الیاف به جای بافت تار و پود مانند از سلولهای کله قندی شکل استفاده شده است. انتخاب کلاه هم بسته به نوع فصل و کوه متفاوت است. اگر به منطقه سردسیر میروید، حتما یک کلاه پشمی با خود ببرید. در مناطق گرم نیز به دلیل تابش مستقیم و زیاد نور آفتاب، از یک کلاه لبهدار استفاده کنید. اگر می خواهید یک صعود زمستانه داشته باید حتما از کلاه مخصوص بوران استفاده کنید.

گتر و جوراب : جوراب علاوه بر اینکه باعث گرم کردن پاها میشود، مانع از اصطکاک بین پا و کفش نیز میشود که این موضوع بیشتر ویژگی جورابهایی است که از الیاف مصنوعی و پشم درست شدهاند. بهتر است از جورابهای نخی استفاده نکنید چون خیس شده و باعث تاول زدن پا میشود.بعضی کوهنوردان 2 نوع جوراب میپوشند که جوراب اول یک جوراب نازک نخی است که رطوبت و عرق را از پا میگیرد و جوراب دوم -که کلفتتر و ضخیمتر است و روی جوراب اول پوشیده میشود- عرق را از جوراب اول میگیرد و در نتیجه لایهای کف پا به وجود میآید(سعی کنید در روزهای زمستانی شهر هم از دو جوراب استفاده کنید. جورابهای پر هنگام استراحت در چادر و کیسه خواب استفاده می شود.

گتر تنها مانع نفوذ خاک، سنگ، برف، گل و ... به کفش میشود؛ مخصوصا برای کسانی که نمیخواهند چیزی به جز پایشان در کفششان باشد. در کل 3 نوع گتر وجود دارد:
1.گتر سوپر 2.گتر بلند 3. گتر کوتاه
گتر سوپر علاوه بر پوشاندن و گرم نگه داشتن قسمت پایینی پا، روی کفش هم میآید و خود پا را هم گرم نگه میدارد. این نوع از گتر مناسب مکانهای برفی است. گتر بلند مناسب صعودهای سنگین است. گتر کوتاه حداکثر 12 تا 15 سانتیمتر از کفش را میپوشاند که برای صعودهای عادی و یکروزه مناسب است.در برنامههای کوتاه هم میشود از یک جفت زانوبند محکم و سفت به عنوان گتر استفاده کرد.چادر (خانههای موقتی)
چادر یکی از مهمترین وسایل درکوهنوردی است، به دلیل اینکه در مقابل گرما، سرما، باران، برف و ... از ما بهخوبی مراقبت میکند. پس با انتخاب یک چادر خوب میتوان در کمترین زمان خود را در مقابل خطرات حفظ کرد.
انواع چادر :
1ـ چادر اسکلتی یا تونلی: برای برپا کردن این چادر باید ابتدا میلههای چادر را وصل و سپس به زمین محکم کرد و بعد خود چادر- که معمولا از جنس برزنت است- را روی اسکلت و کف زمین انداخت. این نوع چادر سنگین است و برای حمل آن باید از قاطر یا وسیله نقلیه مناسب استفاده کرد.

2. چادر خیمهای: این چادر دارای تیرکهایی در وسط است که خود چادر روی تیرکها میافتد و به زمین میخ میشود. جنس آن امکان دارد هم از نایلون باشد و هم از برزنت. وزنش بین 2 تا 4 کیلوگرم است و به دلیل جمع و جور بودن، برای کوهپیمایی بسیار مناسب است.
3. چادر فنری یا گنبدی: دارای تعدادی تیرک است که به راحتی سر هم میشود. این تیرکها به صورت ضربدری روی هم قرار میگیرد و انتهایشان به قلاب چادر متصل میشود. این نوع چادر سبک، تقریبا کم حجم و کوچک بوده و جنس آن اکثرا از نایلون است. برای استقرار بهتر آن و مقاومتش در برابر باد، بهتر است به زمین محکم بسته شود.


کیسه خواب
کیسه خواب یک جزء مهم و اساسی در کوهنوردی به حساب میآید، به دلیل اینکه هم مانع نفوذ رطوبت میشود و هم در مقابل سرما از ما مراقبت میکند. از همه مهمتر اینکه هیچکس از یک خواب راحت در یک کیسه خواب گرم و نرم بدش نمیآید. در یک کوهپیمایی یکروزه یا کمتر که زمان رفت و برگشت مشخص است، نیازی به کیسه خواب نیست. در تابستان زیر سایه یک درخت و در زمستان کنار آتش میتوانیم خواب لذتبخش کوتاهی داشته باشیم اما در سفرهای چند روزه، حتما به یک کیسه خواب نیاز خواهیم داشت. کیسه خواب با ظرفیتهای یک و دو نفره طراحی میشود و در 2جنس متفاوت پر(قو یا مرغ) و الیاف مصنوعی (پشم شیشه) موجود است. کیسه خواب پر، گرم و نرمتر است ولی حجم بیشتری را داراست، برعکس پشم شیشه حجم بسیار کمتری دارد، سبکتر است و شستو شوی راحتتری دارد ولی به گرمی پر نیست.
با بدنی عرق کرده و خیس داخل کیسه خواب نخوابید و هنگام خواب منافذ آن را کاملا نبندید تا رطوبت در آن جمع نشود.عصای کوهنوردی (باتوم)
باتوم در کوهنوردی کاربرد زیادی دارد و باعث کاهش فشار وارده به زانو ها می شود. باتوم کوه نوردی یا همان عصای کوهنوردی شبیه چوب اسکی می باشد با این تفاوت که مخصوص صعود ساخته شده است. برای نمونه یک باتوم کوه نوردی دارای سرهای متفاوتی برای حرکت در برف ، یخ و خاک دارد. امروزه بیشتر از باتوم های تلسکوپی استفاده می شود و این باتوم ها به دلیل این که می توانند متناسب با شیب صعود و قد کوه نورد تغییر طول داشته باشند از محبوبیت بیشتری نسبت به عصا های ثابت و یا چوب دست های قدیمی دارند.جنس باتوم معمولا از آلومینیوم می باشد که برای افزایش مقاومت آن آلیاژهای ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می گیرند که برای نمونه می توان ترکیب آن را با تیتانیوم نام برد.
در ضمن باتوم ها دارای دسته های مختلفی نیز می باشند که دو نمونه رایج آن دسته کلنگی و دسته خلبانی است که دسته خلبانی به علت خوش دستی و راحتی حمل محبوبیت بیشتری دارد هر چند که از دسته کلنگی می توان در سقوط ها همچون کلنگ استفاده نمود.

 

عینک
برای خرید یک عینک آفتابی ارزان با ظاهری گول زننده، بهترین راه کنار خیابان است. از یک دستفروش میتوان یک عینک 2 تا3 هزار تومانی خرید که البته اینکار اشتباه محض است. شاید تنها فایدهاش این باشد که اگر عینک شکست یا گم شد، دلتان نسوزد! با خرید این عینکها، چشمتان را به تدریج ضعیف میکنید، پس واقعا عینک را جدی بگیرید.
یک عینک مناسب برای کوه عینکی است که:
1 . امواج ماورای بنفش را تا حد زیادی کم کند.
2. اختلاف سطح در دید ایجاد نکند.
3. به درستی روی صورت بنشیند و فیکس شود.
4.در برابر باد و توفان مقاوم باشد.
5. چشمها را در برابر خار و خاشاک یا ذرات یخ محافظت کند.
6. اطرافش پوشیده باشد (برای مناطقی که امکان کولاک در آن وجود دارد).

/ 0 نظر / 177 بازدید