مراسم علم واچینی در شاه شهیدان

مردمان این منطقه از ایام گذشته بدون توجه به گردش ماههای قمری، مراسم علم بندی و علم واچینی را به نیت عاشورای حسینی در نیمه مرداد ماه هر سال برگزار می کنند.

از 10 روز قبل به گونه ای علم بندی تنظیم می شود که روز دهم مصادف با یکی از روزهای جمعه اواسط مرداد ماه باشد و طی 10 شب دراین فاصله عزاداری حسینی نیز برقراراست.

به روایتی خاکسپاری این امام زادگان 300 سال پس از شهادت به دست فردی بنام 'چهل گوش' از عباسیان کشف شد و در زمان صفویان ضریح آن ساخته شده است.

این مراسم از باشکوهترین مراسم عزاداری در غیر از ماه محرم است که در ارتباط با سالار شهیدان و شهدای کربلا به سبک گذشته در استان گیلان ادامه یافته است.

هر ساله روز علم واچینی بیش از 70 هزار نفر از مردم شهرستان سیاهکل و رودبار و جمع کثیری از زوار دیگر شهرهای شمالی و استان های همجوار دراین مراسم شرکت می کنند.

در این روز 72 تکه پارچه به رنگ های سبز ، مشکی و قرمز به معنای شهادت ، عزا و خون بر روی علم نصب و به عنوان تبرک بین زوار پخش می شود و در بعد از ظهر آن روز پس از عزاداری و سینه زنی علم باز می شود و با باز کردن علم مراسم به پایان می رسد.

این روستا که مدفن دو امامزاده به شمار می رود از قدیم قرب و منزلت خاصی در اعتقادات مذهبی مردم منطقه دیلمان، خورگام ،فاراب،بلوکات و رحمت آباد داشته است.

در گذشته و امروزه مردم این مناطق معمولا مردگان خود را در محدوده ی این بقعه دفن می کنند.

روستای شاه شهیدان از دو گروه ساکنان ثابت و دائمی و خانوارهای تابستان نشین تشکیل می شود که مردم این روستا به دلیل کوهستانی و صعب العبور مشکلات زیادی دارند.

  بقعه شاه شهیدان در سال جاری به عنوان میراث معنوی استان گیلان به ثبت ملی رسیده است.

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
شهاب شاقلانی

با سلام امسال تاریخ علم واچینی دقیقاً چه تاریخی می باشد؟