گلنگش

موقعیت جغرافیایی ، تعداد خانوار و جمعیت :
 روستای گلنگش بخش خورگام در ارتفاع در حدود ۱۶۰۰متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته  فاصله روستا تا شهر رستم آباد ۴۳ کیلومتر وتا مرکز بخش در حدود ۹کیلومتر می باشد.این روستای تاریخی که در مسیر اصلی دسترسی به روستای معروف شاه شهیدان واقع گردیده از شمال وشرق به ار تفاعات بلند سرمرز از جنوب به رودخانه واز غرب به روستای سیبن محدود می گردد. نامگذاری روستا به این اسم(گلنگش) به دلیل واقع شدن روستا در دامنه کوههای جنوبی گیلان، گیلان کش که با گذشت زمان وتغییر واژه ها به گلنگش نام گرفته است . روستای گلنگش دارای ۱۶۴ خانوار وجمعیتی بالغ بر۶۲۶نفر می باشد .
 اقلیم :
روستا به علت قرار گرفتن در منطقه کوهستانی از آب وهوای معتدل دربهار و تابستان و زمستانهای سرد وپربرف برخوردارمی باشد.
 جاذبه های طبیعی وتاریخی :
باتوجه به زلزله سهمگین ومخرب سال ۶۹شهرستان رودبار که اکثرآثار و بناهای تاریخی ، همچنین بافت های معماری  در شهرستان رودبار دچار تخریب وویرانی گردید،اما خوشبختانه روستای گلنگش از معدود روستاهای شهرستان رودبار میباشد که بافت روستا ومعماری آن دچار کمترین آسیب وتغییر راداشته به نحوی که مساکن روستای گلنگش با برخورداری با مصالح چوبی وسنگی وغالبا در دو طبقه وبا شیروانی لته سر جلو خاص به این روستا بخشیده ونظر هر بیننده ای را جلب مینما یید که از این حیث بسیار قابل توجه وارزشمند است .
 اقتصاد ومحصولات کشاورزی ودامی :
اقتصاد روستا مبتنی برکشاورزی ودامداری است . وعمده مصولات کشاورزی روستا گندم جو وعدس می باشد .همچنین فراورده های دامی نظیر گوشت ،پشم گوسفند ،شیر ماست وکره وسایر لبنیات از تولیدات روستای گلنگش  میباشد .
 صنایع دستی :
بافت جوراب پشمی وسایر منسوجات پشمی از صنایع دستی روستا به شمار میرود که توسط زنان روستایی وبیشتر در زمستان تولید می گردد.
راههای دسترسی :
مسیر رستم آباد – دفراز- پس طالکوه –سیبن –گلنگش
مسیر رستم آباد – حشمت آباد – بره سر –گلنگش
دیلمان –آسیابر- شاه شهیدان – گلنگش

 

 

 

/ 4 نظر / 60 بازدید
محمد پورجعفری

سلام برادر وبلاگت خیلی زیبا وپرمحتواست موفق باشی[گل]

پروای گیلان

درود بر تویی که نمی شناسمت گلنگش بهشت زمینی خداست .با مردمی به صلابت دالفک و مهربانی قزل اوزن ...با چشم اندازی بسیار خیره کننده ..گلنگش یاد آور تمام خاطرات زندگی من است ..تمام زندگی ام را به این وستا و مردم با صفایش مدیونم .... یادش بخیر محمود شفیعی ...برادر سلیمی ..بخشعلی یوسفی ...جلیل زمانی ...امیر عابدینی ..کهن ...سالار سلیمی ....فیرزوز عابدینی ..میرزابابا ....کورش ....ایرج باباخانی ..کیانوش حسین زاده ..نجیب ...هدایت صفری ....و مادر بزرگ مهربون و صاحب خانه مان مشتی برفک نمی شناسمت اما سپاس که مرا بردی به 14سال قبل ممنون ممنون ممنون منتظر قدمهایت هستم باعث خوشحالی من میشوی که با شما آشنا گردم بدرود

هادی صبوری گلنگشی

درود بر شما: بسیار عالی بود,خیلی خوشحال شدم ممنون از زحمات شما دوست عزیز[لبخند]

مجتبی

خواهشا درمورد امامزاده نورالعرش هم مطلبی مفصل بگذارید