مراسم علم واچینی - به همراه فیلم مستند

در منتهی الیه جاده سیاهکل به دیلمان و جاده رستم آباد به خورگام روستایی زیبا بنام شاه شهیدان قرار دارد که هر ساله در بقعه مدفن دوتن از نوادگان امام سجاد( ع) این روستا مراسم خاصی برگزار می شود.
مردمان این منطقه از ایام گذشته بدون توجه به گردش ماههای قمری، مراسم علم بندی و علم واچینی را به نیت عاشورای حسینی در نیمه مرداد ماه هر سال برگزار می کنند.
از 10 روز قبل به گونه ای علم بندی تنظیم می شود که روز دهم مصادف با یکی از روزهای جمعه اواسط مرداد ماه باشد و طی 10 شب دراین فاصله عزاداری حسینی نیز برقراراست.
به روایتی خاکسپاری این امام زادگان 300 سال پس از شهادت به دست فردی بنام 'چهل گوش' از عباسیان کشف شد و در زمان صفویان ضریح آن ساخته شده است.
این مراسم از باشکوهترین مراسم عزاداری در غیر از ماه محرم است که در ارتباط با سالار شهیدان و شهدای کربلا به سبک گذشته در استان گیلان ادامه یافته است.
هر ساله روز علم واچینی بیش از 70 هزار نفر از مردم شهرستان سیاهکل و رودبار و جمع کثیری از زوار دیگر شهرهای شمالی و استان های همجوار دراین مراسم شرکت می کنند.
در این روز 72 تکه پارچه به رنگ های سبز ، مشکی و قرمز به معنای شهادت ، عزا و خون بر روی علم نصب و به عنوان تبرک بین زوار پخش می شود و در بعد از ظهر آن روز پس از عزاداری و سینه زنی علم باز می شود و با باز کردن علم مراسم به پایان می رسد.
این روستا که مدفن دو امامزاده به شمار می رود از قدیم قرب و منزلت خاصی در اعتقادات مذهبی مردم منطقه دیلمان، خورگام ،فاراب،بلوکات و رحمت آباد داشته است.
در گذشته و امروزه مردم این مناطق معمولا مردگان خود را در محدوده ی این بقعه دفن می کنند.
روستای شاه شهیدان از دو گروه ساکنان ثابت و دائمی و خانوارهای تابستان نشین تشکیل می شود که مردم این روستا به دلیل کوهستانی و صعب العبور مشکلات زیادی دارند.

  بقعه شاه شهیدان در سال جاری به عنوان میراث معنوی استان گیلان به ثبت ملی رسیده است. در ادامه مستند از مراسم سنتی مذهبی علم واچینی آورده شده است که به کوشش آقای بشارتی تهییه گردیده است.

قسمت اول

قسمت دوم

/ 1 نظر / 21 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی با یک مطلب جدید پیرامون کتاب " سه فنجان چای" به روز هستم . اگر فرصت داشتید ، خوشحال می شوم یک سری بزنید. پیروز باشید آدرس وبلاگ :http://blog.cheshmehregi.com